Merhabalar, bu yazıda sizlere RC araçlarda kullanılan temel elektronik malzemeleri listeleyeceğim ve kısa tanımlarını yapacağım.

-ESC

ESC (Electronic Speed Controller), Türkçe ismi ile Elektronik Hız Kontrol cihazıdır. Alıcıdan gelen sinyallere göre motorun dönüş hızını, ileri/geri komutlarını motora iletir. Aynı zamanda alıcı enerjiyi ESC’ den alır. Genelde alıcıların 2. kanalına bağlanır. Fırçalı ve Fırçasız olmak üzere iki tür bulunur.

Daha detaylı bilgi almak için RC Araçlarda ESC Nedir? başlıklı konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

-Servo

Servonun bir çok kullanım alanı vardır fakat en çok araçların sağ/sol dönüşleri yapması için kullanılır. Bir servo koluyla araçların ön tekerlerinde mekanizmayla bağlantı sağlanır. Ve alıcıdan aldığı komutlarla ön tekerlerin sağa veya sola dönmesini sağlar. Genelde yön servoları alıcının 1. kanalına bağlanır, enerjiyi alıcıdan alır. Kulllanım alanlarına göre uygun boyut ve tork seçilmelidir.

Daha detaylı bilgi almak için RC Araçlarda Servo Nedir? başlıklı konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

-Motor

Diğer parçalara göre daha bilindik bir parçadır. Aracın ileri ve geri gitmesini sağlar. Motor ESC ye bağlanır komutları ve enerjiyi ESC den alır. Fırçalı ve Fırçasız olarak iki tür vardır. Motor güçleri Turn değeri veya KV değerine göre belirlenir.

Daha detaylı bilgi almak için RC Araçlarda Motorlar başlıklı konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

-Kumanda ve Alıcı

Kumandalar, araçlarımıza hareket vermemize yarayan aletlerdir. İki türü bulunur Pistol ve Stick Kumanda. Genelde 1. kanal araca yön vermek için kullanılır, 2. kanal ise ileri/geri hareketi sağlamamız için kullanılır. Kumanda kanal sayısına göre komut verebileceğimiz eylemler artar. Kumandalar aracın üzerine takılan alıcıya sinyalleri gönderir, alıcı ise gelen sinyallere göre ESC ve Servoya hareket kazandırır. Günümüzde 2.4 ghz kumandalar tercih edilmektedir.

Daha detaylı bilgi almak için RC Araçlarda Kumanda ve Alıcı başlıklı konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

-Pil

Piller aracın enerji kaynağıdır. Pilden çıkan kablolar ESC ye bağlanır, Esc aldığı bu enerjiyi alıcıya ve motora iletir. Alıcı ise servoya enerji göndererek aracın tüm elektroniklerine enerji aktarılmış olur. Yaygın olarak kullanılan Lipo ve Nimh türündeki pillerdir.

Daha detaylı bilgi almak için Lipo Pil Nedir, Nasıl Kullanılır, Nasıl Şarj Edilir? başlıklı konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

 

Temel elektronik parçaları kısa ve öz bir şekilde kafa karıştırmadan anlatmaya çalıştık. Her parça için detaylı yazılar mevcut alakalı konu linklerini tıklayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

©[2015] Beykoz RC by OsmanFatih

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account