ESC (Electronic Speed Controller) Türkçe adıyla Elektronik Hız Kontrolü. RC araçların olmazsa olmazıdır. En önemli işlevi, alıcıdan aldığı sinyallere göre motorun ileri/geri ve hangi hızda döneceği komutunu verir. İlk enerji girişi ESC ye yapılır, yani pilden çıkan kablolar ESC ye bağlanır, ESC ise motor ve alıcıya enerjiyi dağıtır.

yeahracing-ESC-1060WP-1

Fırçalı ve Fırçasız olmak üzere iki tür ESC bulunur. Çok nadir hem fırçalı hem fırçasız destekleyen ESC lerde bulabilirsiniz. ESC’nin fırçalı mı yada fırçasız mı olacağı kararını kuracağınız sisteme göre vermelisiniz. Aynı şekilde motorlarda Fırçalı ve Fırçasız olarak bulunduğu için iki parçanın birbiriyle uyumlu olması gerekir.

team-losi-1-10-xcelorin-s-brushless-esc-767-p

ESC’lerde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise amperdir. ESC modellerinde göreceğiniz gibi 40A, 60A, 120A gibi terimler vardır. Amper seçimide kullanacağınız motor gücü ve pile göre yapılmalıdır. Fazla fiyat farkı yoksa yüksek amperli ESC’yi tercih edin.

Eagle-20A

İngilizce terimleride belirteyim kısaca.

Brushless ESC = Fırçasız ESC

Brushed ESC = Fırçalı ESC

ESC bulabileceğiniz ve tavsiye edebileceğim siteler.

Rcmart.com, Hobbyking.com sitelerinden aradığınız ESC leri bulabilirsiniz.

Servo, Motor, Kumanda ve Alıcı, Lipo Pil hakkında detaylı bilgi almak için RC Araçlarda Kullanılan Temel Elektronik Malzemeler Nelerdir? başlıklı konumuzu okuyabilirsiniz.

Konuyu Forumda Yorumlayabilirsiniz >
1 Yorum

Yorumlar kapatıldı.

  1. mikail 7 sene önce

    peki ben bir tane rc drift aracı toplayıcığım ve motor fırçasız olcak ben esc neye göre alacıhım 40a 60a 120 derken yani neye dikkat edeceğim

©[2015] Beykoz RC by OsmanFatih

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account