Lexan kepler genellikle şeffaf olarak satılırlar, yurtdışı sitelerinde clear body adıyla görebilirsiniz. Bazı kepler ise boyalı olarak satılmaktadır. Bu kepler darbeyi emmesi, kırılma çatlamaya daha dayanıklı olması için esnek yapıdadırlar. Bu kepler içten boyanmaktadır ve dış yüzeyinde koruyucu bir film vardır. Tüm işlemler tamamlanana kadar bu film çıkartılmamalıdır. Aşağıda adım adım kep boyamayı anlatacağız.

 

  • Fazlalıkların kesilmesi:  Keplerin alt kısımlarında fazlalıklar bulunmaktadır. tampon, çamurluk ve eteklerden geçen ince bir çizgiyle gösterilir kesilmesi gereken yerler. Bu işlemi rahatça yapabilmek için dıştan kalemle çizebilirsiniz. Koruyucu film olduğu için söktüğünüzde bu çizgi gidecektir. Eğik ağızlı makas kullanmanız sizin için büyük kolaylık olacaktır. Kep kesme makasları satılmaktadır ancak fiyatları gerçekten yüksektir, bu parayı vermeye değermi bilmiyorum fakat gerçekten güzel iş çıkarıyorlar. Alternatif olarak eğik ağızlı dikiş makaslarını daha uygun fiyata bulabilirsiniz işinizi görecektir.

 

  • Deliklerin delinmesi: Kep kulelerinin deliklerini boyalıyken açmak kadar zor birşey yoktur. Kep şeffaf haldeyken şasenin üzerine oturtup kulelerin denk geldiği yerleri kalemle işaretleyiniz. Yine bu iş için yüksek fiyatlara kep deliciler satılmaktadır. Alternatif olarak ise düşük devirli bir şarjlı matkaplada bu işi yapabilirsiniz. Daha sonra bu deliklerin olduğu yere dıştan kağıt bantı iyice yapıştırınız, içten boya vurduğumuzda oradan sızma yapmasın.

kepmakası delici

  • Kepin yıkanması: Bu kısmı mutlaka uygulayınız önemsiz değildir. Keplerin kalıptan kolay çıkması için kalıba bir madde sürülür ve bu dolayısıyla kepin iç kısmınada bulaşır. Bu madde boyanın tutunmasında sıkıntı çıkarır. Ilık bir suyla sabunla elinizle ovalayarak en azından birkere bu yıkama işlemini gerçekleştirin. Toz kumaş tarzı parçalar bırakmayacak bir malzemele ile kepi kurulayınız ve ardından biraz daha kendi halinde kurumaya bırakın.

 

  • Maskeleme: Genelde keplerin içinden hazır olarak gelir maskeleme bantları, bu bantları içten gerekli yerlere güzelce yapıştırmalısınız. Özellikle kenar kısımlarını iyice bastırın ufacık bi delik camınıza boya sızmasına neden olabilir. Küçük sızıntılar olacaktır bunlar az birşey kulak çöpü – aseton ikilisiyle kolayca hallediliyor.

maskeleme

 

  • BOYAMA: Evet nihayet hazırlıklar bitti ve boyama işlemine geçebiliriz. Boyamayı toz almayacak ve mümkün olduğu kadar açık bir ortamda yapmanızı tavsiye ederim. Kendi sağlığınız içinde ufaktan bir maske taksanız iyi olur. Boya seçiminde benim tavsiyem Tamiya PS serisi boyalardır. Kep esnek olduğu için boyanın da esnemesi gerekmektedir. Bu boyanın ise böyle bir özelliği vardır. Piyasada birkaç marka daha kep boyası bulabilirsiniz ancak kesinlikle Tamiya marka almanızı tavsiye ederim. Kep boyamak kolay bir iştir ancak kepi kusursuz boyamak zor iştir özellikle sprey boyayla. Fazlalık parçalarda birkaç pratik yapmanızı tavsiye ederim.  Boyayı yaklaşık 30cm uzaklıktan aynı yerde sürekli kalmadan tüm kepe bir kat uygulayın. Sakın ilk katta kapatmaya çalışmayın, ve heryere eşit sürede boya püskürtmeye çalışın. Bir bölgeye fazla boya sıktığınızda kepte bulunan meyil sayesinde boya oraya akarak birikecektir ve dışardan bir boya damlacığı gözükecektir. Ne kadar ince ve eşit atarsanız okadar iyi olur. Bu şekilde kaç kat atacağınızı söylemeyeyim boya bitene kadar ince katlar atmaya devam edin.  Katlar arasında 20-30 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Ana renk boyama işlemi bittikten 4-5 saat sonra hatta aceleniz yoksa 24 saat bekleseniz daha iyi olur. Koruması ve rengi öne çıkarması için renginizin tonuna göre siyah yada beyaz boya atmanız artı sağlayacaktır.  En son maskeleme bantlarını çıkarıp koruyucu folyoyu söktüğünüzde boyanız bir parlayacak ve kullanıma hazır olacaktır.

boyanmış body

Akıncı RC Model Yotube kanalında hem sprey boya ile hem air brush ile kep boyama videoları bulunmaktadır. Video olarak görmek isterseniz Şefik Taşkıran’ın uygulamalı anlatımlarını izleyebilirsiniz.

Akıncı RC Model Youtube Kanal Linki

https://www.youtube.com/channel/UCjxpNtllt6Zi_1AtxvcIQ9Q

©[2015] Beykoz RC by OsmanFatih

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account