RC araçlarda harekti sağlayan ana elemandır. Alıcıdan alınan sinyal ESC üzerinden geçerek motora komut gider ve motor harekete başlar. Motor kabloları ESC ile bağlanır.

RC araçlarda iki tip motor kullanılır; Fırçalı (Brushed) Motorlar, Fırçasız (Brushless) Motorlar,

crawler motor-2

Fırçalı Motorlar, eski sistem kömürlü motorlardır, fiyatları fırçalı motorlara göre daha uygundur. Sudan etkilenmez suyun altında sorunsuz bir şekilde çalışırlar, waterproof olmasına gerek yoktur. T (Turn) değerlerine göre motor seçimi yapılır. Yaklaşık 8T ile 80T arasında değişen değerlerdir. T değeri düştükçe motorun hızı artar, tork azalır. T değeri yükseldikçe tork artar, hız azalır. Örneğin;

27T Motor, ve 55T motor karşılaştırması yapılırsa, 27T motora sahip araç 55T ye göre daha hızlı gider, fakat zorlu bir alanda 27 T motor artık güç vermezken 55T motor yol almaya devam eder.

Fırçalı motorlar su geçirmez olduğu için  ve düşük fiyata yüksek tork alındığı için genelde crawler araçlarda tercih edilir.

drift-motor-3

Fırçasız Motorlar,  fırçalı motorlara göre yeni çıkan bir sistemdir. Fırçalı motorlara göre avantajları;

Sessiz çalışırlar, bakımı kolaydır, daha uzun ömürlülerdir, yüksek hız ve torku bir arada sunabilir.

Tabiki avantajlarının yanında dezavantajlarıda bulunmaktadır. Pahalı sistemlerdir ve çabuk ısınırlar.

Fırçasız motorlar iç yapısına göre 2 ye ayrılırlar;

-İnrunner, gövde sabittir,  motorun dönen kısmı motorun iç kısmında yer alır. Outrunner motorlara göre hızları daha yüksektir. Ancak volt başına ürettikleri tork daha azdır.

-Outrunner, bu yapıda ise motorun iç kısmı sabittir, gövde döner. Yani rotor dış kısımdadır. Outrunner motorlar in runner’a göre daha düşük hıza daha yüksek torka sahiptir.

carawler-motor

Fırçasız motorlar Sensörlü ve Sensörsüz olarakta ikiye ayrılır;

Sensörlü motorlar, bobinin bulunduğu yeri hassas bir şekilde sağlayabilir, uygun bir esc ile kullanıldığında hiçbir güç kaybı yaşanmaz.

Sensörsüz motorlar, daha çok bulunan motorlardır. Sensörlüler kadar hassas çalışamaz ve sensörlü kadar yüksek hıza ve torka ulaşamazlar.

Crawler Araçlar için Motor Tavsiyeleri adlı konuyu görüntüleyebilirsiniz.

Drift Araçları için Motor Tavsiyeleri adlı konuyu görüntüleyebilirsiniz.

 

ESC, Servo, Kumanda ve Alıcı, Lipo Pil hakkında detaylı bilgi almak için RC Araçlarda Kullanılan Temel Elektronik Malzemeler Nelerdir? başlıklı konumuzu okuyabilirsiniz.

Konuyu Forumda Yorumlayabilirsiniz >

 

©[2015] Beykoz RC by OsmanFatih

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account