Merhabalar, crawler araçlarında kullanılan sistemler diğer türlere göre daha uyguna mal edilebiliyor. Tabi her kategoride olduğu gibi crawlerda da yüksek fiyatlara çıkmak mümkün. Benim izleyeceğim yol ise uygun fiyata iyi bir performans.

İlk önce fırçalı ve fırçasız seçimi hakkında yorum yapacağım. Bildiğiniz gibi fırçasız motorlar, fırçala motorlara nazaran daha yüksek fiyatlara sahipler. Ancak crawlerda kesinlikle fırçalı motor tavsiye etmekteyim. Hem maliyet, hem performans açısından fırçalı motor seçimi yapmak daha iyi olacaktır. crawler-motor3

Fırçalı motor seçerken ilk dikkat edilen T(Turn) değeridir. T arttıkça tork artar hız düşer. T azaldıklça tork azalır, hız artar. Aynı zamanda Turn arttıkça pil tüketimide azalmaktadır.

Örnekle açıklamak gerekirse;

27T motora sahip bir araç 55T motorlu bir araçtan daha hızlı gidecektir. 55T motorlu araç ise 27T motorlu aracın gücünün yetmediği yerleri daha iyi tırmanacaktır.

Bu seçimi yapmak tamamen kişisel tercihtir. Her iki motoru da kullanabilirsiniz. Ancak crawlerda göz önüne alınan bazı kriterler vardır.

-Gerçekçi Sürüş, Kalkış ve Tırmanış

-Zorlu arazilerde motor gücünden dolayı yolda kalmamak.

bu kriterler yüksek T değerine sahip motorlara yöneltiyor bizi.

crawler motor-2Crawler için tercih edilen motorlar, 27T, 35T, 45T, 55T, 65T, 80T motorlardır. Bunlardan ençok tercih edileni 55T iken, kullanıma hazır araçlar 27T motorla geldiği  için 27T kullanımı da fazladır.

Benim tavsiye ettiğim ve çoğumuzun kullandığı motorlar düşük maliyetli motorlardır.

Hackmoto 55T(14$), RC4wd 55T – 65T (10$) motorları uzun süredir kullanıyoruz ve gayet memnunuz.

Bunların dışında Tekin marka başta olmak üzere birçok marka motor bulunmaktadır. Ancak yüksek fiyatlardır mutlaka kalite farkı var ancak o fiyat farkına değer mi? bence değmez.

Yazar: Fatih Sevim

 

 

 

 

©[2015] Beykoz RC by OsmanFatih

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account