Merhabalar, elimden geldiğince yeni başlayacak arkadaşlar için bir rehber hazırladım. Aklıma gelen tüm olasılıkları hesaba katmaya çalıştım. Değişik bir tarzda anlatmaya çalıştım düz bir makale olmasından daha etkliyici olacağını düşündüm

F: Fatih
B: Beykoz RC Sorumlusu

F: Merhaba ben Fatih,
Radyo kontrollü arabalara uzun zamandır meraklıyım, elimdeki bütçeyi sizin tavsiyelerinize göre ayarlayabilirim. Ne tür bir araç alacağım hakkında hiç bir fikrim yok yardımcı olurmusunuz?

B: Merhaba Fatih aramıza hoşgeldin. Senin için bir döküman hazırladım bu dökümanı okudukça sorduğun sorunun cevabına çok yaklaşacaksın. Sorular aşağıda;

1) Öncelikle aracının elektrikli mi yoksa yakıtlı mı olacağına karar vermelisin.

a) Elektrikli Araç:
– Yakıtlı araca göre daha düşük bir bütçe gerekir.
– Teknik bilgi gereksinimi daha azdır.
-Kullanımı daha basittir.
-İlk defa araç alacaklara elektrikli araç tavsiye edilir.

b) Yakıtlı Araç:
-Elektrikli araçlara göre daha yüksek bütçe gerektirir.
-Tecrübe gerektirir.
-Kullanımı daha zordur.
-İlk defa araç alacaklara tavsiye edilmez.

2) Aracın enerji kaynağına karar verdikten sonra aracın hangi kategoride olacağına karar vermelisin.Buna karar verirken zevk aldığınız araç türünün yanında kullanım alanlarını göz önüne almalısınız. Aldığınız aracı sürebilceğiniz zeminlere ulaşım rahatlığınız önemlidir. Örneğin drift aracından hoşlanıp kırsal bir alanda oturduğunuzu varsayarsak ve uygun alanlara ulaşım zorluğunuz varsa bu araç size pek keyif vermeyecektir fazla kullanamayacaksınız. Bunları iyi hesaplamanız gerekmektedir.

a) Onroad: Alçak modelde araçlardır. Görselliğe önem verilir. Parke, mermer, hazır beton gibi pürüzsüz zeminlerde kullanılması gerekir.
-Drift: Açıklama gereği duymuyorum. Yanlamak diye belirteyim kısaca. Şasenin hafifliği önemlidir. (detaylı açıklama linki ve fotoğraf gelecektir.)
-Touring: Bu kategori için hız önemlidir. (detaylı açıklama linki ve fotoğraf gelecektir.)

b)Offroad: Taşlı, kumlu, sulu, eğimli vb arazi şartlarında kullanılan araçlardır. Bazıları dış görünüme önem verirken bazıları performansa önem vermektedir.

-Monster Truck: Engel tanımayan devasa lastikleri olan araçlardır. Yüksek hızda kullanılır. (detaylı açıklama linki ve fotoğraf gelecektir.)

-Truggy , Buggy: (detaylı açıklama linki ve fotoğraf gelecektir.)

-Crawler: Genelde görselliğe önem verilir. Düşük hızda kullanılır. Doğa da gezinti yapmaktan zevk alanlar için iyi bir seçenektir.

3) Aracımızın türünede karar verdikten sonra sıra geldi hangi marka aracı tercih etmeliyim sorusuna. Bu sorunun cevabının ucu çok açık o yüzden madde madde sıralayamacağım. Her kategori ve her araç türü için iyi ve pek iyi olmayan markalar vardır.
(Rehberi geliştirdikçe araç türlerinin altına tercih edilmesi gereken markalar ve modeller eklenecektir.)
Bu seçimde göz önüne almanız gereken faktörler; Bütçe, parça bulunabilirliği, yurtdışı alışverişi imkanınızın olup olmadığıdır.

a) Bütçe: Bu nokta kişinin kendi zevkine bağlı olmayan tamamen imkanların belirledği bir faktördür.

– Düşük Bütçe: En amatör araç için en düşük bütçe 350 TL olmalıdır. Bu bütçe ile alınan araçlardan çok fazla performans beklememek gerekir. Dikkat edilmesi gereken noktalar arabanın oyuncak olmaması, parça değişiminin mümkün olması, elektronik veya mekanik iyileştirilmeler yapılabilmesi. Maverick, Himoto gibi markalar incelenebilir.

-Orta Bütçe: 850 Tl -1600 TL gibi bir rakam vermek istediğim. Verdiğim aralıkta yeni başlayanlar birisini her açıdan memnun edebilecek araçlar alınabilir. Bu araçlardan güzel performans alabilirsiniz. Parçaları bol olan marka ve modeller seçebilir her türlü modifiye imkanı sunan araçlar alabilirsiniz. Tamiya, Axial, Hpi, Traxxas gibi markalar araştırılabilir. Bu bütçeyle yurtdışı alışverişleri ile daha yüksek kalitede araçlar alınabilir.

-Yüksek Bütçe: 1600 TL’den başlayan fiyatlarla üst sınırı siz zorlayabilirsiniz.

4) Bütçemize göre aracımızıda bulduk parçalarınında bulunabilirliği yüksek. Artık alışveriş safhasına geldik.

-Yurtdışı Alışverişi: Yurt içi alışverişe nazaran daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla alışveriş yapabilirsiniz. Yurtdışı alışverişinden korkmayın güvenilir firmalardan alışveriş yaptıktan sonra hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Birkaç dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Mevzuat sürekli değişmekte fakat şuan bildiğim kadarıyla 100$ (07 Mart 2015). 100$ altında ki siparişlerde gümrük vergisi uygulanmazken 100$ üzeri siparişlerde %20 gümrük vergisi uygulanır. Aldığınız firmaya kargo bedeli ve ürün bedelini ayrı belirtmelerini isterseniz kargo ücreti bu 100$ sınırına dahil edilmeyecektir. Kargo bedeli firmaya ve ürünün ağırlık ve boyutuna göre değişmektedir. Tecrübessiz iseniz Devlet Kargosu ( Seçenekler arasında en ucuz olan) seçilmesini tavsiye ederim. Ortalama teslim süresi 2-3 haftadır. RCmart, Towerhobbies, Amain Hobby, RC4WD, Hobbyking tavsiye edebileceğim güvenilir firmalardır.

-Yurtiçi Alışverişi: Maalesef ki ülkemizde fazla gelişmemiş bir sektördür seçenekler azdır bu sebeple fiyatlar yüksektir. Ancak şu sıralar bazı firmalar bazı ürünleri neredeyse yurt dışı ile aynı fiyata bize sunabiliyor. Eğer istediğiniz araç yurtiçinde varsa, yurtdışı fiyatlarıyla karşılaştırıp (her ihtimale karşı gümrük vergisini üzerine ekleyip) karar vermeniz gerekir.

F: Çok teşekkürler Beykoz RC, aracıma karar verdim ve siparişi verdim.

B: Umarım karar vermenizde ufacıkta olsa bir yardımım dokunmuştur.

 

(Daha önce HobbyRC forumunda hazırlamış olduğum bir yazıdır.)

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] Beykoz RC by OsmanFatih

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account